Postcrossing #4 – Co napisać na pocztówce?

Co napisać na pocztówce, którą chcesz wysłać do uczestnika Postcrossingu? Zapraszam do wpisu, podpowiem na przykładzie 🙂


 

Wybieramy pocztówkę

 

W poprzednim wpisie pokazałam Ci, w jaki sposób wylosować pierwszą pocztówkę na Postcrossingu. Przy okazji wylosowałam też jedną dla siebie. Użytkownik, do którego będę ją wysyłać, mieszka w pięknym Petersburgu, co będzie istotne dla wiadomości, jaką napiszę. Ale po kolei – najpierw wybierzmy pocztówkę.

 

Michael na swoim profilu podpowiada, że najbardziej ucieszy się z pocztówki na temat:
– jedzenia / słodyczy / jabłek;
– rodziny królewskiej;
– Bożego Narodzenia;
– katedr, zamków, świątyń etc.
Poleca też wybrać coś z galerii jego ulubionych pocztówek.

 

Z uwagi na to, że Święta już za miesiąc, a pocztówka do Rosji będzie wędrowała mniej więcej 3 tygodnie, postanowiłam wybrać jedną bożonarodzeniową. Padło na taką:

 
Wpis 16 - Co napisać na pocztówce
 

Zaczynamy!

 

Ja zwykle zaczynam od rozplanowania układu pocztówki. Wybieram znaczek i ozdobniki, po czym układam je na pocztówce. Dzięki temu będę wiedziała, ile miejsca zostanie mi na wiadomość.

 
Wpis 16 - Co napisać na pocztówce
 

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, jaką trzeba zrobić wypisując postcrossingową pocztówkę, jest wpisanie na nią numeru Postcard ID. Zazwyczaj wpisuję go w lewym górnym rogu pocztówki, ale jako że to świąteczna pocztówka, to w rogu są już ozdobne gwiazdki. Postcard ID trafi więc tym razem między gwiazdki, a miniaturkę zdjęcia:

 
Wpis 16 - Co napisać na pocztówce
 

I teraz czas na wiadomość. Jako że pocztówka wędruje do Rosji, to postanowiłam odkurzyć trochę mój rosyjski i wypisać ją w języku adresata. Wizualnie wiadomość prezentuje się tak:

 
Wpis 16 - Co napisać na pocztówce
 

Jak widzicie, mój rosyjski okazał się być mocno zakurzony, bo trochę błędów i poprawek się wkradło 😛 A co tak właściwie jest tam nabazgrane? Już tłumaczę:

 

Dzień dobry! Bardzo się cieszę, że mogę wysłać pocztówkę do Petersburga. Uwielbiam to miasto, które widziałam, niestety, tylko raz. Petersburg ogromnie mi się spodobał w czasie białych nocy, a moim ulubionym miejscem turystycznym został „Bukwojed”. Pomysł, by księgarnia była otwarta 24 godziny na dobę, jest niesamowity. Mam nadzieję zobaczyć Petersburg jeszcze kiedyś. Życzę wszystkiego dobrego i udanego postcrossingowania!

 

Dygresja: „Bukwojed”, w wolnym tłumaczeniu „Pożeracz liter”, to sieć księgarni otwartych 24 godziny na dobę, chyba nawet 7 dni w tygodniu. Nie jestem pewna, czy są tylko w Petersburgu, choć w Moskwie się z nimi nie spotkałam. Zajefajność tego miejsca jest ponadprzeciętna 😀 Można sobie w środku nocy posiedzieć w księgarni! I poczytać, bo w Bukwojedach były specjalnie wydzielone miejsca, pokryte sztuczną trawą, żeby sobie przysiąść na chwilę z książką 🙂

 

Dobra, wracamy do głównego tematu. Co prawda Michael podał swój adres jedynie w łacińskim zapisie, ale ja chętnie podejmę wyzwanie i przekształcę go na cyrylicę. Tylko imię zostawiam takie, jak było podane, bo jednak głupio by było je pokaleczyć nie do końca fachowym tłumaczeniem… I jeśli chodzi o moją pocztówkę, to już wszystko! Ostatecznie prezentuje się ona tak:

 
Wpis 16 - Co napisać na pocztówce
 

Druga pocztówka do Rosji

 

Wylosowałam sobie jeszcze jeden adres, znów trafiając na Rosję (to najczęściej losowany kraj, zaraz obok Niemiec i Holandii). Tym razem będę pisać do Maszy, która lubi książki – zarówno na pocztówkach, jak i po prostu do czytania. Dlatego też Masza otrzyma ode mnie to:

 
Wpis 16 - Co napisać na pocztówce
 

Cześć, Masza! Mam na imię Marta, pracuję i mieszkam w Krakowie. Na tej pocztówce, między innymi, znajduje się jedna z moich ulubionych książek – „Miasto śniących książek” Waltera Moersa. Książka po prostu magiczna! Teraz czytam serię książek Brandona Sandersona i słucham piątej części Harry’ego Pottera po angielsku. Życzę Ci wszystkiego dobrego i udanego postcrossingowania!

 

Ale co napisać na pocztówce po angielsku?

 

Tak, wiem, poszalałam sobie z tym rosyjskim 😉 Dlatego na koniec mam jeszcze dla Ciebie przykładową wiadomość w języku angielskim – prostą i ogólnikową. Przyda się, jeśli w profilu adresata nie znajdziesz niczego, co przyciągnęłoby Twoją uwagę lub korespondowałoby z Twoimi zainteresowaniami. No to uwaga:

 

Hello! My name is (…) and I live in (…). The weather today is very sunny / rainy / snowy. If you feel like it, you can try listening to (…) – I highly recommend it. Have you read (…) written by (…)? It’s a really great book! I wish you a great time in Postcrossing and many awesome postcards!

 

I tłumaczenie:Cześć! Mam na imię (…) i mieszkam w (…). Pogoda jest dzisiaj bardzo słoneczna / deszczowa / śnieżna. Jeśli masz ochotę, posłuchaj (…) – gorąco polecam. Czytałeś może (…) autorstwa (…)? To naprawdę świetna książka! Życzę Ci świetnego czasu, spędzonego w Postcrossingu i wielu fantastycznych pocztówek!

 

Mam nadzieję, że przydadzą Ci się te przykładowe wiadomości 🙂 Śmiało wpisuj w komentarzu swoje propozycje! I koniecznie zajrzyj tu znów za kilka dni – zajmiemy się uzupełnianiem Twojego postcrossingowego profilu.

 
Wpis 16 - Co napisać na pocztówce

najnowszy najstarszy
Powiadom o
Anna Sycz
Gość
Anna Sycz

Muszę tu jeszcze wrócić! Późna u nas godzina, ale Tak! Wrócę z pewnością :D!

Marta | Pracownia Pocztówek
Gość

Super, zapraszam serdecznie 😉

Marta | Pracownia Pocztówek
Gość

Ooo, bardzo słuszna uwaga! Napisanie kilku słów czy całego zdania we własnym języku to świetny pomysł 🙂